Мичиген го прогласи септември за месец на македонското наследство во САД

Ова е првпат во историјата на САД државен законодавен дом да донесе резолуција со која се прогласува месец на македонско-американското наследство.

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) е благодарна и горда за усвојувањето на резолуцијата бр.149 од страна на Претставничкиот дом на Мичиген, со која септември годинава се прогласи за месец на македонско-американско наследство во сојузната држава Мичиген, каде живеат околу 125.000 Американци со македонско потекло.

Минатата година, гувернерката на Мичиген Гречен Витмер, го прогласи 8-ми септември за Ден на Македонците во Америка во сојузната држава Мичиген. Ова е првпат во историјата на САД државен законодавен дом да донесе резолуција со која се прогласува месец на македонско-американското наследство. ОМД се надева дека ова ќе инспирира идни напори во други држави, како и дека септември ќе биде прогласен и на национално ниво за месец на македонско-американско наследство.

ОМД му е благодарна и на државниот претставник Ричард Стинленд, демократ, кој го отслужува својот прв мандат како претставник на 22. округ, кој го опфаќа градот Розевил и дел од градот Ворен, за поднесување на резолуцијата 149 на Претставничкиот дом.

“Македонците емигрираа во сојузната држава на Големите Езера од 1880-тите, и денес сочинуваат енергична заедница во Метро Детроит и низ Мичиген, учествувајќи во сите сфери на животот. Тие се пример за сите жители на Мичиген, и како пријател на заедницата, ми беше задоволство да ги водам напорите за прогласување на септември за месец на македонско-американско наследство,” рече Стинленд.

Резолуцијата 149 на Претставничкиот дом признава дека “неверојатниот придонес и наследството на македонските Американци ни помогнаа да изградиме подобар Мичиген,” и изрази “топли честитки и најдобри желби од Претставничкиот дом на Мичиген до сите македонски граѓани ширум светот кои одбележуваат 30 години независност на Македонија, и ја призна интегралната улога на македонските Американци во економијата, културата и идентитетот на Мичиген.”

Резолуцијата 149 на Претставничкиот дом ги повикува “жителите на Мичиген да го прослават месецот на македонско-американското наследство со соодветни програми и активности кои го слават придонесот на Македонците од Америка во Мичиген.”

“Македонците оставија посебен печат во историјата на Мичиген. Резолуцијата 149 ја препознава и цени нашата македонска работна етика, традиции и богато наследство, како и влијанието што го направивме во Мичиген,” рече членот на Управниот одбор на ОМД и претставник за Мичиген Деана Јанчески.

ОМД изразува благодарност до коспонзорите на резолуцијата 149 на Претсавничкиот дом – Абрахам Ајаш (Д), Роберт Безоте (Р), Фелисија Брабек (Д), Кели Брин (Д), Иeули Брикси (Д), Тајрон Картер (Д), Мери Кавана (Д), Џим Елисон (Д), Џим Хаадсма (Д), Рејчел Худ (Д), Џевел Џонс (Д), Падма Купа (Д), Кристин Морс (Д), Лори Похутски (Д), Јусеф Раби ( Д), Тери Сабо (Д), Нејт Шенон (Д), Тим Снелер (Д), Вилијам Соуерби (Д), Лори Стоун (Д), Регина Вајс (Д), Ангела Витвер (Д) и Стефани Јанг (Д ).

Покрај тоа, ОМД им се заблагодарува на претседателот на Претставничкиот дом Џејсон Вентворт (Р) и на лидерот на мнозинството во Претставничкиот дом Бен Фредерик (Р) за нивните напори да ја усвојат резолуцијата.

ОМД упатува посебна благодарност до нејзиниот член и советник на Стинленд Звонко Блажевски, за неговиот придонес во успехот на оваа резолуција, членот на Советодавниот совет на ОМД Џим Павле, кој има потекло од Мичиген, како и поранешната стажантка на ОМД и студентка по право на Универзитетот Вејн Кристина Атанасоска.

Копии од Резолуцијата 149 од Претставничкиот дом ќе бидат презентирани пред Кабинетот на претседателот на Соединетите Држави, претседателот на Претставничкиот дом, претседателот на Сенатот на Соединетите Држави и членовите на конгресната делегација во Мичиген.

Основана во 2004 година, Обединетата македонска дијаспора е водечки глас на половина милион Американци со македонско наследство, со седиште во Вашингтон.

Во продолжение е целиот текст на резолуцијата (Кликнете ОВДЕ за англиската верзија):

РЕЗОЛУЦИЈА НА ПРЕТСТАВНИЧКИОТ ДОМ НА МИЧИГЕН БР.149

Државните Претставници Стинленд, Ајаш, Безоте, Брабек, Брин, Брикси, Тајрон Картер, Кавана, Елисон, Хаадсма, Худ, Џонс, Купа, Морс, Похутски, Раби, Сабо, Шенон, Снелер, Сауерби, Стоун, Вајс, Витвер и Јанг ја понудија следната резолуција:

Прогласување на септември 2021 година како месец на македонско-американско наследство во сојузната држава Мичиген

Додека, од 1880-тите години, десетици илјади Македонци избегаа од географска Македонија во Соединетите Држави барајќи граѓански слободи, човекови права, верски слободи и економски можности, како одговор на Илинденското востание против Отоманската империја во 1903 година, Балканските војни 1912-13 година, двете светски војни, Граѓанската војна во Грција и комунистичката југословенска политика;

Со оглед на тоа што во моментов, македонската заедница во Мичиген е енергична и вградена во американскиот мозаик, учествувајќи во сите сфери на животот, бизнисот, медицината, правото, технологијата, граѓанскиот ангажман, владата, војската, образованието, новинарството, уметноста, кулинарството, атлетика и многу повеќе;

Со оглед на тоа што, Обединетата македонска дијаспора проценува дека има над 125.000 Американци со македонско потекло кои живеат во сојузната држава на Големите Езера;

Додека, Мичиген е дом на најголемата заедница што зборува македонски јазик во Соединетите Држави, според пописот на САД;

Додека, Мичиген има корист од нашите вредни и посветени членови на македонско-американската заедница, кои со генерации преземаа ризици, воведоа нови граници и отворија широк спектар на бизниси, вклучувајќи спорт, малопродажба, храна и пијалоци, финансии, градежништво, здравствени услуги и текстил;

Додека, македонските Американци во Мичиген поседуваат бизниси кои колективно вработуваат илјадници жители на Мичиген, и служат како столб на економијата на Мичиген и пат кон финансиската слобода;

Додека, истакнати македонските Американци во Детроит ја основаа „Литл сизрс пица“ (Little Caesars Pizza) во 1959 година, и ја развија во трета најголема франшиза за пици во светот, го ревитализираа градот Детроит, ставајќи го на глобалната мапа преку поседување на „Детроит ред вингс“ и „Детроит тајгерс“, и преку реновирање на театарот „Фокс“, „Малата Цезар Арена“ и округот Детроит, одиграа значајна улога во движењето за граѓански права и ѝ платија кирија на активистката Роза Паркс во Детроит повеќе од една деценија;

Додека, истакнатите македонски Американци влегоа во историјата на Мичиген со тоа што на државниот универзитет Вејн во Детроит му дадоа речиси 50 милиони долари, најголемата донација на универзитеот досега, и под раководство на „Илич холдингс“ (Ilitch Holdings, Inc) и „Илич черитис“ (Ilitch Charities) преку 220 милиони американски долари од младински развој до филантропски грантови за ревитализација на заедницата од 2000 година во Мичиген;

Додека, четири од осумте женски имиња што некогаш биле врежани на Купот Стенли се македонски Американци од Мичиген – Маријан Илич (1997, 1998), Денис Илич (1997, 1998), Лиза Илич (1997, 1998) и Карол Илич Трепек (1997, 1998 ) сите со хокеј екипата „Детроит ред вингс“,

Додека, македонските имигранти воспоставија своја верзија на познатиот сендвич со виршла Кони Ајленд во раните 1900-тите, што остана главно јадење во рестораните Кони Ајленд низ Мичиген;

Додека, Македонците од Мичиген имаат огромен придонес во американската атлетика и професионални спортови, вклучувајќи поранешен професионален фудбалер роден во Дирборн Хајтс, кој играше за „Делфинс Мајами“, „Канзас Сити Чифс“ и „Сент Луис Рамс“, и ја заврши кариерата меѓу најдобрите 35 во историјата на НФЛ во сите категории на удари;

Додека, Стерлинг Хајтс, Мичиген е дом на седиштето на Американско-канадската македонска православна епархија, под сегашното покровителство на Митрополитот Методи;

Додека, Мичиген е дом на неколку македонски православни цркви, и православни цркви и манастири изградени од македонски Американци;

Додека, Македонско-американската студентска асоцијација беше формирана на бројни универзитети, вклучувајќи го Универзитетот Оукленд, Универзитетот Вејн, Универзитетот во Мичиген Ен-Арбор и Дирборн, Државниот универзитет во Мичиген и Универзитетот во Источен Мичиген;

Со оглед на тоа што оваа година се одбележуваат десет години од конгресната група за пријателство со Македонија и Американците со македонско потекло, основана од поранешната конгресменка Кендис С. Милер, а во моментов копретседавачи се конгресменките од Мичиген Деби Дингел и Лиза Меклејн;

Со оглед на тоа што оваа година е значајна за македонските Американци бидејќи на 8-ми септември се одбележува 30-годишнината од независноста на македонската република;

Додека, неверојатниот придонес и наследството на Македонците од Америка ни помогнаа да изградиме подобар Мичиген;

Сега, затоа, нека биде решено од Претставничкиот дом, членовите на ова законодавно тело да го прогласат септември 2021 година за месец на македонско-американско наследство во сојузната држава Мичиген. Искажуваме топли честитки и најдобри желби до сите македонски граѓани ширум светот додека го одбележуваат Денот на независноста на Македонија и ја препознаваат интегралната улога на Македонците од Америка во економијата, културата и идентитетот на Мичиген. Ги повикуваме жителите на Мичиген да го прослават месецот на македонско-американско наследство со соодветни програми и активности кои го слават придонесот на Македонците од Македонија во Мичиген, и да биде понатаму решено, копиите од оваа резолуција да бидат презентирани пред Кабинетот на претседателот на Соединетите Држави, претседателот на Претставничкиот дом, претседателот на Сенатот на Соединетите Држави и членовите на конгресната делегација во Мичиген.

Previous UMD: Congressman Paul Mitchell Stood by Macedonia When Others Hesitated

UNITED, WE CAN!

United Macedonian Diaspora
800 Maine Avenue SW Suite 200 Washington, D.C. 20024

Opening Hours:

Mon – Fri: 9:00 am – 5:00 pm

United Macedonian Diaspora © 2024. All Rights Reserved