Глобални Претставници

Вера Арсова

– UMD New York City Regional Representative –

Вера Арсова е родена во Штип (Македонија). По завршувањето на средното училиште, таа се преселила во Скопје како студент на  универзитетот Св.Кирил и Методиј, на отсекот по компјутерски науки. Покрај редовните студии на универзитетот, Арсова на 17 години станала најмладиот член на македонската женска кошаркарска репрезнтација на Република Македонија.  Како една од најинтелигентните млади кошаркарски ѕвезди, Арсова ја добила престижната спортска стипендија на универзитетот Мајами во Корал Гејблс во Флорида. Арсова е прва Македонка на која и е доделена стипендија од ваков вид.

Арсова магистрирала со академски и спортски почести на отсекот по криптографија и мрежна сигурност, и ја започнала својата професионална кариера во компанијата „Куест Комуникејшн.“ Таа денеска има десет годишно искуство во сферата на финансиски телекомуникации и осигурување, а има работено и за светски познатите компании „Беркли“ и  „АТ&Т“.  Веќе пет години Арсова живее во Њујорк и е активно вклучена во активностите на македонската заедница. Арсова често присуствува на културни и професионални настани во Њујорк.

 

Александар Аврамоски

– Регионален претставник на ОМД за Сиднеј/ Нов Јужен Велс –

Александар Аврамоски е роден во Скопје. Неговата фамилија имигрирала во Австралија во 1984 година. Александар нема голема фамилија во Австралија па затоа сака да направи повеќе за Македонците. Тој верува во едногласното обединување на Македонците ширум светот, и верува дека најдобриот начин да ја оствари својата цел е преку својата инволвираност со ОМД. Тој е долгогодишен поддржувач на ОМД и верува дека неговото време е дојдено да направи повеќе за заедницата којашто само обединета ќе може да продолжи напред.

Аврамоски поседува успешен бизнис во индустријата за детектирање на гас. Тој е почитуван менаџер и соработува со мноштво владини оддели и големи корпорации. Соработува и со Австралијанската Воздухопловна служба, АГЛ, Бродови ИНКО, итн. во 2008 година постанал агент за Нов Западен Велс за две компании, Рикен-Кеики од Јапонија и Инструменти РКИ од САД.

Argie N. Bellio

– UMD Regional Representative for Indiana –

Born to a father from Aegean Macedonia-Kostursko and a mother from SkopskaCrna Gora, Argie N Bellio is a proud Macedonian-American, business executive and entrepreneur that was born and raised in Fort Wayne, Indiana. Argie attained his degree in management from Indiana University and MBA from Indiana Wesleyan University. He began his career at Traveler’s Insurance in Indianapolis, returning to Fort Wayne becoming the Director of Marketing and Vice President of Business Development of the local Caldwell Banker. After 7 years, he moved onto other opportunities at Infinia Business Technology and now onto his own venture with 6 Logistics.

His community service and leadership include a six year tenure with St. Nicholas Orthodox Church, two years as board president, board member of the Northern Indiana Better Business Bureau, Macedonian Ball Chairman, Northeast Indiana Entrepreneurship Committee and member and graduate of Leadership Fort Wayne.
Married in 2006 in Skopje, Macedonia, Argie and his wife Biljana (of Skopje, Macedonia) have two sons, Stefan and Darko.

Natalia Buling-Betinski

– UMD Chicago Regional Representative –

Natalia Buling-Betinski is the daughter of Macedonian immigrants who arrived to Chicago in 1968. Natalia and her family travel back to their hometowns of Berovo and Strumica on a regular basis. Natalia has been an avid supporter of her community and is passionate about her role as UMD’s Regional Representative for Chicago.

Buling-Betinski holds a Bachelors of Arts in Professional Psychology, specializing in Organizational/Industrial Psychology, with which she graduated with Honors. This May, she began studying for her Masters in the same field. She has spent the last ten years of her career in Business Operations Management. She is currently a staffing manager at an international Staffing & Consulting firm. She also oversees her family’s business as the Director of Operations, including a Macedonian restaurant in Chicago and a 5-star resort in Macedonia’s Maleshevo region, scheduled to open in 2013.

 

Никола Цуцуловски

– Регионален претставник на ОМД за Тенеси  –

Никола Цуцуловски е роден во Скопје. Во САД дошол како студент на размена во средно школо, а по завршувањето на гимназија решил да го продолжи своето додипломско образование во САД. Никола се здобил со диплома од ЕТСУ во Бизнис администрација, а студирал и Маркетинг манџмент, Менаџмент и дигитална медија. Завршил со почести и највисок просек. Во моментот тој студира на државниот Универзитет во Источен Тенеси.

За време на својата додипломска кариера тој држел повеќе лидерски позиции, поточно како Парламентарец за Почесниот колеџ, Сенатор во студентскиот совет, итн. Тој е добитник на наградата Who’s Who Among Students in American Universities and Colleges, и во моментот е асистент во канцеларијата за Информатички технологии на ЕТСУ, и советник за Маркетинг клубот. 

 

Игор Данајловски

– Регионален претставник на ОМД за Дизелдорф/ Германија  –

Игор Данајловски е роден во 1987 година во Тетово но е пораснат во Дизелдорф, Германија. По обуката во Ситибанк, тој повеќе од шест години работи во Комерцбанк како банкарски консултант, во одделот за менаџмент и меѓународен бизнис одговорен за големи, мултинационални корпорации.

Данајловски има диплома во меѓународен менаџмент а во моментот ги завршува своите мастер студии во Бизнис администрација и економија. Тој истотака е и професионален музички продуцент и поседува студио за снимање. За првпат им го привлече вниманието на многумина со своите добро познати фотографии на кои се претставени убавините на неговата татковина. Признат како долгодишен поддржувач на македонските интереси, тој со нетрпение ја започнува својата работа како регионален претставник на ОМД во Дизелдорф, каде што ќе лобира Германија да ја признае Македонија под уставно име и поддршка за Македонија во своите Евро-атлантски интегративни процеси.

 

Ana Dukoska

– UMD New Jersey Regional Representative –


Ana Dukoska was born and raised in Ohrid, Macedonia where she earned her high school diploma in Economics.  She completed three years of college with honors in Banking Management at the European University.  In 2007, she moved to the U.S. to further her education and professional career. Ana is currently an Office Manager/Bookkeeper at Pope Contracting Inc., a private company specializing in the construction industry.
 
In regards to her involvement with the Macedonian-American community, together with a friend, Ana founded the Aleksandria Macedonian Folk Dance Ensemble in December 2007 under the auspices of St. Nikola Macedonian Orthodox Church of Totowa, New Jersey. In the last six years, Aleksandria has performed throughout the United States, including at two of UMD’s Global Conferences, as well as at the annual Turkish Festival in Washington, D.C. before an audience of 25,000 people.  Ana is currently the Assistant Secretary of the Board of St. Nikola Macedonian Orthodox Church. 

 

Natasha Garrett

– UMD Pittsburgh Regional Representative –

Natasha Garrett was born in Skopje, Macedonia. She came to the United States as an undergraduate student at La Roche College, Pittsburgh PA. She obtained her Master’s degree in English Literature from Duquesne University and her PhD in Social and Comparative Analysis in Education from the University of Pittsburgh. She is currently the Director of International Student Services at La Roche College.

Dr. Garrett is very active in the global Pittsburgh community. She has served as a translator and interpreter, as a volunteer to welcome recent U.S. citizens and as a liaison between international students and their respective national/ethnic groups in the area. She regularly presents at regional and national conferences on topics related to international education and cross-cultural communication. She is a member of the Advisory Board of GlobalPittsburgh and a published translator of Macedonian poetry. She lives in Pittsburgh, PA with her husband and son.

Ѓорѓи Ѓеорѓиевски

– Регионален претставник на ОМД за Сиетл/ Вашингтон, САД –

Ѓорѓи Ѓеорѓиевски е роден во Скопје а е со потекло од Галичник, Скопје и Дебар. Во 2004 година се преселил во ЊуХејвен, Конектикат да студира Компјутерски науки и Елетрично инжењерство на Универзитетот Јејл. За време на последната година од своите додипломски студии Мајкрософт го регрутирал да се приклучи во нивниот SQL Server тим. Во 2012 година, Ѓорѓи се здобил со Мастер во Компјутерски науки и инжењерство од Универзитетот на Вашингтон.

Во моментот, Ѓорѓи е софтверски инжењер во седиштето на Мајкрософт во градот Редмонд до државата Вашингтон. Секоја година патува до Македонија да го посети своето семејство кои што сеуште живеат во Македонија.

Мишко Јосифов

– Регионален претставник на ОМД за Мајами/ Флорида –

Мишко Јосифов е првиот претставник на ОМД за Флорида и горд Македонец кој што живее во Мајами. Тој е страствен за Македонија и силно верува дека доколку работиме сите заедно и обединети да ја промовираме нашата убава татковина и луѓе од сите краишта на светот. Му претставува гордост и огромно задоволство да ја има можноста да претставува една организација како ОМД и неговата татковина со страст и посветеност во државата Флорида.

Тој е роден во Кавадарци и завршил на Факултетот за Економија во Прилеп студирајќи Маркетинг менаџмент во 2006 година. Решил да се пресели во Орландо, Флорида каде успешно го завршил програмот за Туризам и угостителски менаџмент на Универзитетот во Централна Флорида. Тој е лиценциран агент за недвижнини за Пруденшал во Флорида како и Блумберг-сертифициран професионалец. Во моментот тој посетува дипломски студии во отсекот Меѓународни финансии на Меѓународниот универзитет Флорида, каде што е и член н центарот за лидерство и студентски амбасадори. 

 

Константин Наковски

– Регионален претставник на ОМД Кливленд/Охајо –

Константин Наковски е роден во Скопје (Македонија), а неговите родители потекнуваат од  Тетово и Битола. Заедно со семејството eмигрирал во САД на тринаесетгодишна возраст. Наковски своите додипломски студии ги завршил на машинскиот факултет на универзитетот Акрон, а исто така при крај се и неговите магистрарски студии  на машинскиот факултет на универзитетот Акрон. Наковски уште од неговото доаѓање во Охајо го поддржувал формирањето на локалната македонската заедница во Охајо, и е член на ОМД уште од основањето на организацијата.

Наковски е машински инженер со искуство во дизајн, тестирање и производство на различни потрошувачки и индустриски производи. Наковски има работено во одделот за истражување и развој на неколку инженерски компании, служејќи како машински инженер.  Наковски има служено како претседавач на локалната програмата на Американското друштво на машински инженери, а исто така и како претседател, заменик претседател и секретар на студентското здружение. Покрај тоа, Наковски бил и член и на Друштвото на автомобилски инженери, дизајнерскиот тим на Формула САЕ, и друштвото за Супер километражни возила.

 

Александра Настеска

– Регионален претставник на ОМД за Монтреал/Канада –

Александра Настеска е родена во Скопје каде за првпат на четиринаесет годишна возраст се инволвирала за женските права учествувајќи на панели во организација на Обединетите Нации.

Го започнала своето стратешко планирање како и развивање на своите способности за односи со јавноста додека работела како кореспондент и асистент продуцент на програми за млади за националната телевизија, и креативен соработник во познатите маркетинг агенции како што се Саачи и Саачи, МкКан Ериксон и Огилви и Матер.

Нејзините последни ангажмани вклучуваат ко-основање и делување во својство на комуникациски директор на кампањата за Земјиниот Самит 2012, Ние Канада; основач на старт-апот Vancouver Heartbeat; член на Комитетот при Обединетите Нации за Животна средина за конференцијата Тунза 2011 година; како и говорител на 12 универзитети во Канада при турата Дијалози и Акција за Земјиниот Самит 2012 година. За време на оваа тура, Александра го претстави Д-р Дејвид Сузуки, Џин Сауве, Деси МкГро и меѓународниот автор и активист Северн Кулис-Сузуки. 

Zhikica Pagovski

– UMD Washington, D.C./Maryland/Virginia Regional Representative –

ZhikicaPagovski is a Program Assistant at the German Marshall Fund of the United States. He is currently doing an M.A. program in International Affairs (concentrating on Diplomacy and International Security) at American University’s School of International Service. He obtained his B.A. from the American University in Bulgaria with Summa Cum Laude, double-majoring in European Studies (Honors) and Political Science and International Relations (Honors). He was recognized for his accomplishments with the Presidential Medal for the most outstanding and well-rounded senior in his class.

In his previous professional capacity, Pagovski worked at the Untied Nations, and the Government of Macedonia. Pagovski was also a consultant at the Challenge Future think tank organization in Slovenia. He is UMD’s Regional Representative for Washington D.C., Maryland, and Virginia.

Robert Pasquale

– UMD Australia Treasurer –

Robert Pasquale has a background in banking and finance working in the industry for seven years prior to changing careers to become a pizza chef. In 2010, Pasquale opened up his own pizzeria Café Slice of Italy located in Perth, Australia where he was born. Pasquale’s father was born in Molise, Italy, and his mother in Prilep, Macedonia. His mother moved here when she was a teenager and always taught Pasquale and his siblings never to forget the struggles and challenges Macedonians faced, in particular in communist Yugoslavia and Aegean Macedonia (in present day Greece).

What inspired Pasquale to get more actively involved in the Australian-Macedonian community and UMD was when he learned that his grandparents (Baba and Dedo) and others like them were threatened repeatedly for calling themselves “Makedonci” (Macedonian). Pasquale is one of the founders of UMD’s Western Australian Operations based in Perth, which started during the summer of 2010. Co-coordinating both the 2011 Macedonia Food Festival and 2012 International Food Festival, Pasquale has been highly involved in all Australian UMD operations including supporting the UMD Sydney launch and the Canberra Diaspora research project as well as many other UMD fundraising activities. In 2012, he established the UMD Perth Office based out of Edith Cowan University with the first UMD Australian Internship Program.

 

Гоце Пероски

– Регионален претставник на ОМД за Штутгарт / Германија –

Гоце Пероски е Германец со македонско потекло, и служи како регионален претставник на ОМД за Штутгарт во Сојузна Република Германија. Гоце е дипломиран филолог по англиски и германски јазик на Еберхард Karls универзитетот. Гоце има пишувано на теми поврзани со интеграцијата на Македонија во ЕУ, како и за факторите на влијание врз нивото на успехот на децата со имигрантско потекло.  Од јануари 2010 година, Гоце предава во средно училиште во Штутгарт. Во неговото слободни време,  Гоце е активен во организирањето на македонската заедница во Германија. Гоце е ко-основач на Германско-македонскиот културен форум “Корзо” во Штутгарт, и служел како претседател на форумот од 2006 до2009 година. Во своето слободно време, Гоце ужива во пливање, играње тенис и читање на литературата и историски книги.

 

Дејан Петковски

– Регионален претставник на ОМД за Хјустон/Тексас –

Дејан Петковски е роден во Куманово, се преселил во Хјустон, Тексас во 2005 година со својата фамилија. Неговото професионално искуство се протега преку деветнаесет години во сферата на здраствена заштита, искуство стекнато преку проекти ширум Европа, Африка, Блискиот Исток и САД. Дејан е транспортен инструктор во одделот за транспортни технологии во Хјустон. Тој е OSHA 500 сертифициран тренер, а моментално работи да се здобие и со сертфикатот CSP.

Previous ОМД САД

UNITED, WE CAN!

United Macedonian Diaspora
800 Maine Avenue SW Suite 200 Washington, D.C. 20024

Opening Hours:

Mon – Fri: 9:00 am – 5:00 pm

United Macedonian Diaspora © 2024. All Rights Reserved