Односи меѓу САД и Македонија

Конгресменот Дејв Трот од Мичиген се придружи на конгресната група за пријателство со Македонија.

Конгресменот Дејв Трот од Мичиген се придружи на конгресната група за пријателство со Македонија.

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) ја има честа да објави дека конгресменот Дејв Трод, републиканец од 11-тиот конгресен дистрикт на Мичиген, се придружи на конгресната група за пријателство со Македонија. Конгресменот Трот ја презеде функцијата на 3 јануари 2015 година. Пред неговото доаѓање во Конгресот, тој беше претседател, главен извршен директор и сопственик на неколку компании, кои се креатори на 1800…

ОМД ги одликува Дејна Клајн и Николас Тау со Наградите Пријатели на Македонија

ОМД ги одликува Дејна Клајн и Николас Тау со Наградите Пријатели на Македонија

Вечерва, Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) ќе одликува двајца истакнати личности – Македонскиот Почесен Конзул Дејна Клајн и Николас Тау од Меѓународната Фондација за Музика и Уметност – со Наградите Пријатели на Македонија од ОМД во реномираниот Бејкхаус Арт Комплексот во Мајами. Двајцата Клајн и Тау се членови на Советодавниот одбор на ОМД од 2009 година. Новиот амбасадор на Македонија во…

Реакција на ОМД околу изјавата на новоназначениот Американски Амбасадор

Обединетата Македонска Дијаспора изјави загриженост во врска со терминот Словени употребен од страна на претседавачот на Комитетот на Надворешна Политика на Американскиот Сенат Сенаторот Крис Мерфи од Конетикет и на новоназначениот амбасадор Бејли за време на неговото сослушување во Сенатот. Исто така, ОМД остро ја осудува изјавата на Артан Груби кој што константно ја доведува во прашање државноста на Република…

ОМД се сретна со конгресман Бентиволио за односите помеѓу САД и Македонија

ОМД се сретна со конгресман Бентиволио за односите помеѓу САД и Македонија

Во понеделник 28ти април 2014 година, претседателот на ОМД Методија А. Колоски и соработникот по меѓународна политика и дипломатија Лидија Величковска се сретнаа со членот на пријателската група за Македонија и Македонските Американци во Конгресот, конгресманот Кери Бентиволио од 11-от дистрикт од Мичиген. ОМД му се заблагодари на конгресманот Бентиволио за ноговото силно пријателство со Македонија, во унапредувањето на односите…

Конгресменот Трент Франкс од Аризона се приклучи на групата на пријатели на Македонија во Конгресот

Обединетата Македонска Дијаспора има задоволство да ве информира дека конгресменот Трент Франкс (републикец од осмата област на Аризона) стана најновиот член на групата на пријатели на Македонија и македонско-американска заедница во Конгресот. “Конгресменот Франкс, шампион во прашањата за човековите права и религиозна слобода на глобално ниво, е голем пријател на Македонија и голем поддржувач на нејзиниот прием во НАТО,” рече…

Конгресменот Радел, член на комитетот за надворешни работи, се приклучи на групата на пријатели на Македонија

Конгресменот Радел, член на комитетот за надворешни работи, се приклучи на групата на пријатели на Македонија

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) со задоволство го објавува пристапувањето на 21от член на Конгресната група на пријатели на Македонија и Американци со македонско потекло, Конгресменот Треј Радел (Републиканец- Флорида). Конгресменот Радел е претставник на 19от дистрикт на државата Флорида. Господинот Радел е конгресмен од 3ти јануари 2013 година. Пред да стане член на американскиот Конгрес, ја започнал својата кариера како…

Конгресмен од државата Вашингтон стана 20-от член на групата на пријатели на Македонија

Конгресмен од државата Вашингтон стана 20-от член на групата на пријатели на Македонија

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) со задоволство го најавува најновиот член на групата Конгресмени пријатели на Македонија и Македонски Американци – Конгресменот Адам Смит (Демократ-Вашингтон). Конгресменот Смит е претставник на 9-та конгресна област во државата Вашингтон и е 20-от член кој и се приклучува на Конгресната група на пријатели на Македонија. Господинот Смит беше избран за конгресмен во 1996 и ова…

Знамето на САД се вееше над Конгресот во чест на покојниот митрополит Кирил

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) со задоволство ја информира јавноста за вчерашниот историски настан за македонско-американската заедница и Македонската православна црква. Денес, конгресменката Кендис Милер (член на републиканската партија од Мичиген) и претседавач на пријателската конгресна група за Македонија и македонските Американци се погрижи за истакнувањето на американското знаме над американскиот конгрес во чест на полошко-кумановскиот митрополит Кирил. ОМД истакнува дека…

Конгресменот Бентиволио стана член на конгресната група на пријатели на Македонија

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) му посакува добредојде на конгресменот Кери Бентиволио (републиканец од Мичиген) кој е 18-тиот член на конгресната група на пријатели на Макеоднија. Конгресменот Бентиволио го преставува единаесетотто гласачко тело на Мичиген кое ги влкучува градовите Трој и Блумфилд Хилс, каде што многу Американци со македонско потекло живеат. Конгресменот Бентиволио служел во американската армија и националната гарда на…

Митрополитот Методи се сретна со Конгресменката Милер и Конгресменот Паскрел

Митрополитот Методи се сретна со Конгресменката Милер и Конгресменот Паскрел

Од 11ти до 14ти април, 2013 година Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Американско-канадски, Методи, е во својата прва официјална посета на Вашингтон како учесник на првата Македонско-американска лидерска конференција организирана од страна на Обединетата македонска дијаспора. Како дел од неговата агенда, Митрополитот Методи денес го посети Конгресот на САД и се сретна со долгогодишните пријатели на Македонија и на македонските заедници во…

Најава за првата македонско-американска лидерска конференција на ОМД во Вашингтон

Од 12-14 април, 2013 година, Обединетата македонска дијаспора (ОМД) ќе биде домаќин на првата годишна македонско-американска лидерска  конференција (#MAЛК2013) во своето седиште во Вашингтон.  MAЛК2013 ќе ги собере сите македонско-американски лидери на разни македонски културни, бизнис, јазични и верски организации од цела Америка на едно место.  “Оваа конференција преставува единствена можност за македонските лидери во САД да се соберат на…

ОМД го назначи својот прв претставник за Њу Јорк

ОМД го назначи својот прв претставник за Њу Јорк

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) со задоволство го објавува назначувањето на Вера Арсова за прв регионален претставник на ОМД за Њу Јорк. “Њу Јорк е седиште на голема македонска заедница, и ние сме среќни што Вера се приклучи на тимот на ОМД за да ги поттикне Македонците во Њу Јорк да се приклучат во движењето на ОМД,” изјави членот на управниот…