Достигнувања на ОМД во интерес на македонската кауза за 2020 година

Теренски пристап на социјални медиуми:

 • 67 виртуелни настани, собири, тривијални ноќи, видео пораки кои што собраа 407 000 прегледи до денес

Добротворни донации:

 • Кампањата на ОМД Генерација М, Заедно од дома, донираше 50 000 американски долари за нова Пулмонална клиника во Скопје за борба против КОВИД-19.
 • Уште 50 000 американски долари ќе бидат донирани за медицинска опрема во регионалните клиники во блиска иднина.

Зачувување и промоција на културата:

 • Над 100 гости присуствуваа на 15-тиот годишен македонски старо-новогодишен маскенбал Василица, добротворен бал, на Универзитетот Џорџтаун, јануари 2020.
 • Забава за гледање на Оскарите во Вашингтон, за поддршка на македонскиот номиниран филм, Медена земја, со присуство на претставници од британската, црногорската и шведската амбасада, февруари 2020.
 • Изложба на фотографии од Галичката свадба на Дејан Станковски, јануари-март 2020.
 • Забава за Меѓународниот ден на жената во Вашингтон, март 2020.
 • Лансирање на Денот на македонското знаме; стотици учествуваат глобално; Топ 10 хаштаг на Твитер во Македонија, мај 2020
 • Три (3) виртуелни часови за зачувување и развивање на македонскиот јазик во странство, мај-јули 2020
 • Два виртуелни часови по македонски јазик за деца реализирани во соработка со Центарот за е-учење на македонски јазик, јули 2020
 • Прокламации за Илинден и Денот на независноста на Македонија од кандидатот за претседател на САД, Џо Бајден, гувернерот на Мериленд, Лери Хоган, гувернерот на Мичиген, Гретлен Витмер, градоначалникот на Вашингтон, Муриел Боусер, градоначалникот на Кујахога Фалс во Охајо, Дон Валтерс, градоначалникот на Рејнолдсбург во Охајо, Џо Бегени, и комесарите на Лораинскиот округ во Охајо, август-септември 2020
 • Церемонии на подигнување на македонското знаме во Авон и Рејнолдсбург, Охајо, Септември 2020,

Економски развој:

 • Признаени над десетина бизниси во македонска сопственост во дијаспората за време на нашиот Рефлектор на претприемачи во Билтенот на ОМД
 • Објавени 30+ неделни билтени за економијата во Македонија
 • Обезбедени информации за достаптни ресурси за олеснување на последиците од КОВИД-19 за македонските цркви и организации во Австралија, Канада и САД
 • Организирање на национална кампања на интернет за поддршка на ресторани во сопственост на македонци, јуни 2020
 • Соработка со Маконект, бесплатниот македонски деловен директориум, за поттикнување на македонските бизниси да се регистрираат преку Интернет.
 • Соработка со Стартап Македонија и Business Accelerator УКИМ за озбедување на ментори од дијаспората за стартапи и млади претприемачи во Македонија.
 • Соработка со ЕСНАФ, OMG It’s Macedonia, и Наш накит за поддршка на македонските бизниси.

Едукативни настапи и човекови права:

 • Поднесување одговор на истрагата на австралискиот сенат за националност, национален идентитет и демократија,јануари 2020
 • 17 состаноци во Конгресот на САД за време на Деновите на македонската кауза, јануари 2020
 • Конгресменката Џенифер Гонзалез-Колон од Порторико, конгресменот Раул Гријалва од Аризона и конгресменката Линда Санчез од Калифорнија се придружија на Конгресната група за пријателство со Македонија и македонските Американци, фебруари 2020
 • Право на глас за дијаспората, глобална кампања чии резултира со 000+ регистрирани гласачи, март 2020
 • Сенаторот Мајк Браун од Индијана станува први сенатор што се придружува на Конгресната група за пријателство со Македонија и македонските Американци, март 2020
 • Сведочење пред законодавниот дом на државата Охајо за Македонците кои оставиле печат во историјата на Охајо, март 2020
 • Започна Кампања за регистрација на Македонците во пописот на САД, март-октомври 2020
 • Бирото за попис на САД ја истакна ОМД на својата веб-страница за Партнерството на промовирање на пописот во 2020 година, мај 2020
 • Балкан инсајдер ја објави статијата на ОМД „Стратешкиот крстопат на Балканот станува 30-та членка на НАТО“ и одржува разговор за трансатлантската заедница, дипломати и тинк-тенк професионалци, април-мај 2020
 • Едуцира членови на Европскиот парламент по две пресуди на Европскиот Суд за Човекови Права против Бугарија за кршење на човековите права на македонското малцинство, мај 2020
 • Сеќавање на македонските жртви на комунизмот за време на 13-от годишен церемонијален повик на Спомен фондацијата за жртвите на комунизмот во Вашингтон, јуни 2020
 • ОМД станува граѓанска организација членка на Организацијата за безбедност и соработка во Европа, јуни 2020
 • Генерација М доставува извештај за прашањата на македонската религиозна слобода во Бугарија и Грција до Обединетите Нации (ОН), јуни 2020
 • Поднесен одговор по барање на австралискиот Сенат за прашања со кои се соочуваат заедниците на дијаспората, јуни2020
 • Организира светско бдение со свеќи во чест на жртвите на македонскиот геноцид пред грчките амбасади во светот, август 2020
 • Стана основачка членка на коалицијата „Гласови за слобода на Интернет“, септември 2020
 • 23 средби во Македонија со членови на парламентот, верски лидери, деловни лидери, академици и дипломати; Посета на Албанија за средба со градоначалникот на Пустец, септември-октомври 2020
 • Конгресменот Енди Левин од Мичиген се зачлени во Конгресната група за пријателство со Македонија и македонските Американци, октомври 2020
 • Сведочење пред Комитетот за надворешни работи, одбрана и трговија на Австралискиот Сенат за прашања што ја засегаат македонската заедница, ноември 2020
 • 20 лидери на верска слобода испратија писмо до државниот секретар на САД Мајк Помпео за недостаток на македонска верска слобода во Бугарија и Грција, ноември 2020
 • Поднесување на видео за Форумот на ОН за малцински прашања, регулирање на говор на омраза преку Интернет: улогата и одговорноста на меѓувладините организации, држави, интернет компании и платформи за социјални медиуми, ноември

Развој на лидерство:

 • Мелбурн генерација М – млади македонски лидери се состанаа со поранешниот македонски претседател Иванов за да разговараат за начините на вклучување на младите во помагање на Македонија.
 • Одржување на настан за македонска младина во Мелбурн.
 • Генерација М лансира програма за менторство на идни македонски лидери – учествуваат 25 ментори.
 • Домаќини на шест практиканти во 2020 година во канцеларијата на ОМД во Вашингтон
 • 15 UMD Voice статии и интервјуа објавени на веб страната на Генерација М
 • Тројца лидери од Генерација M успешно ја завршија Школата за Млади Лидери на Председателот Иванов
 • Генерација М тројно го зголеми тимот во Австралија, го зголемиа тимот во Канада, и назначи претставници во Солун, Мајами и Индијана.

Административни и инфомации за собирање финанцијски средства:

 • КОВИД-19 сериозно влијаеше на работењето на ОМД која мораше значително да се намали, додека сè уште се обидуваше да ги исполни потребите на нашата заедница ширум светот.
 • После 10 години на 1510 H Street, NW каде делеше канцеларија со Турската Коалиција на Америка и Советодавниот Совет за Босна и Херцеговина, ОМД се исели од својот канцелариски простор во август, привремено заштедувајќи 1000американски долари месечно. ОМД ќе продолжи да ја користи адресата за пошта.
 • Назначување на 6 нови глобални членови на Бордот на Директори на ОМД, 2 Австралијци, 1 Канаѓанец, 3 Американци.
 • Цел на собирање $50000 пред 31 декември 2020 година со ваша помош!

Важни линкови:

Обновување на членството во ОМД: http://bit.ly/UMDMembership

Донации: http://bit.ly/DonatetoUMD

Канадски донатори/членови: http://bit.ly/CanadaMacedonians

Станете месечен подржувач на ОМД: https://bit.ly/UMDMonthlyDonations

Ако некој сака да се вклучи во Комитетот за развој на ОМД, ве молиме испратете е-пошта на Џим Павле на pavle.jim@gmail.com.

Previous Why Generation M Matters the Most.

UNITED, WE CAN!

United Macedonian Diaspora
800 Maine Avenue SW Suite 200 Washington, D.C. 20024

Opening Hours:

Mon – Fri: 9:00 am – 5:00 pm

United Macedonian Diaspora © 2024. All Rights Reserved