Единство

ОМД: Државност одговорност и обединетост се позитивен пат напред во Македонија

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) е длабоко загрижена поради наводната злоупотреба на моќта од страна на македонските лидери од сите страни на политичкиот спектар. Исто така, ОМД е многу вознемирена од неодамнешните насилства кои се случуваат во повеќе области во Македонија. Поточно, во изминатите четири месеци, македонската јавност беше потресена од скандалот со прислушкувањето, терористичкиот напад во Куманово, кој резултира со…

Комеморација на ОМД по повод 100 години од атентатот на Јане Сандански

Комеморација на ОМД по повод 100 години од атентатот на Јане Сандански

На денешен ден, 22 април, 2015, се означува цел еден век од атентатот на еден од најголемите македонски народни херои, Јане Сандански. Сандански е познат по неговото водство во текот на доцниот деветнаесети и почетокот на дваесетиот век, во период кога македонскиот народ војува и се бори за слободна и независна Македонија. ОМД ги повикува лидерите во Македонија да ги…

ОМД е загрижена околу политичката криза во Република Македонија

Обединетата македонска дијаспора (ОМД), една од водечките македонски организации кои работи за промоција на Македонија во светот, загрижено ги следи актуелните политички случувања во Република Македонија. ОМД како независна, невладина, непрофитна, непартиска и неполитичка организација ја повикуваа Владата и опозицијата на интензивен дијалог за решавање на политичката криза под покровителство на двете највисоки институции во Македонија, Претседателството и Собранието. Најголем…

ОМД Назначи Нов Член на Управниот Одбор и Нов Глобален Претставник

ОМД Назначи Нов Член на Управниот Одбор и Нов Глобален Претставник

По заседавањето на годишниот состанок на Управниот Одбор на Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД), претседавачот на ОМД Стојан Николов со задоволство објавува дека Димитар Насев, досегашен ОМД претставник за Лос Анџелес ќе се приклучи на Управниот Одбор и ќе ја преземе новата улога на Директор за Економски Развој, и д-р Наташа Гарет ќе ја преземе улогата на прв ОМД претставник за…

ОМД доби меѓународни честитки за 10-годишното постоење

Во текот на вчерашниот ден, Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) ја прослави својата 10-годишнина. Честитки од сите страни на светот беа упатени, вклучувајќи ги и од Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорѓе Иванов, како и Претседателот на Владата на Република Македонија г. Никола Груевски. ОМД не може да изразат доволна благодарност за признанието што го добија за една деценија служба за…

Лу Влашо ќе добие награда од ОМД

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) има задоволство да објави дека Лу Влашо, истакнат Американец од македонско наследство и почесен конзул на Република Македонија за САД, ќе му биде врачена Глобалната ОМД награда за македонското наследство во јавни услуги на својата Гала за 10-годишнината на ОМД која ќе се одржи на 18 октомври 2014 година во Капитал Хилтон во Вашингтон. Кликнете ТУКА…

Одговор на ОМД на комичната колумна

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) ги отфрла нападите напишани во колумната издадена на 8ми август од страна на страницата Mkd.mk. Ние не знаеме дали треба да се смееме на овој несериозен текст или да поднесеме тужба за клевета. Во секој случај, оваа колумна е збирка на лажни обвинувања од страна на авторот и е најнов пример на дезинформации и ставови на…

ОМД: Да се изгради силна и попросперитетна Македонија

ОМД: Да се изгради силна и попросперитетна Македонија

Обединетата македонска дијаспора, една од водечките меѓународни невладини организации со цел да ги обедини Македонците и македонските заедници во странство, им честита денеска на претседателот Ѓорге Иванов и премиерот Никола Груевски на успешната победа на изборите минатиот викенд во Македонија. ОМД им честита на тројцата членови на Парламентот избрани од дијаспората, со надеж дека тие ќе работат напорно за да…

ОМД ја објавува иницијативата АЈДЕ Гласајте, AJDE Vote

ОМД ја објавува иницијативата АЈДЕ Гласајте, AJDE Vote

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) има задоволство да ја објави својата нова иницијатива АЈДЕ Гласајте AJDE Vote со цел да ја мобилизира македонската дијаспора во светот да гласа на престојните избори во април. “Нашиот глас, наша иднина” е мотото на последната кампања на ОМД за подигање на свеста на македонските граѓани кои живеат надвор од Македонија за нивното право да гласаат.…

ОМД: делото на претседателот Трајковски продолжува да живее и 10 години по неговата трагична смрт

ОМД: делото на претседателот Трајковски продолжува да живее и 10 години по неговата трагична смрт

Во сеќавање на претседателот Борис Трајковски кој трагично загина во авионска несреќа на 26 февруари 2004 година, ОМД ја објавува следната изјава: “Претседателот Трајковски засекогаш ќе остане запаметен како скромен, храбар и решителен човек, со глобална визија за Македонија кој секогаш ги ставаше својата земја и народ пред неговата лична слава. ОМД верува дека визијата на претседателот Трајковски за општество…

ОМД назначи два нови члена на управниот одбор

ОМД назначи два нови члена на управниот одбор

Со наближувањето на 10-годишнината од создавањето на Обединетата македонска дијаспора, ОМД со задволство го објавува назначувањето на Наталија Булинг-Бетински од Чикаго (САД) и Вера Најдовска од Виндзор (Канада) за нови членови на управниот одбор на ОМД. “Изборот на уште две жени да служат на управниот одбор на ОМД е одраз на нашата посветеност за разновидност – со ова се надеваме…

ОМД го поздравува создавањето на Меѓународното македонско лекарско друштво (ММЛД)

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) денеска го поздрави создавањето на Меѓународното македонско лекарско друштво (ММЛД). ММЛД беше основанo во септември ова година од страна на двајца истакнати членови на македонската дијаспора, д-р Зоран Бечваровски од Сиднеј (Австралија) и д-р Борис Каранфилов од Колумбус, Охајо (САД). “Наша должност како македонската дијаспора е да помогнеме, на било кој начин, и да придонесеме во…