Признавање на името

ОМД се сретна со заменик-лидер на опозицијата во Австралија

ОМД се сретна со заменик-лидер на опозицијата во Австралија

Делегација на Обединетата Македонска Дијаспора (Австралија) се состана со лидери од Австралискиот Парламент со цел за унапредувањена Австралиско-Македонските односи и зближување помеѓу македонската заедница и австралиската влада и парламент. Оваа година се одбележува 20-годишнината од воспоставувањето на билатералните дипломатски односи помеѓу Австралија и Македонија. Во овој контекст, делегацијата се сретна со Таниа Плиберсек, пратеник во собранието и заменик-лидер на опозицијата…

Маделин Олбрајт се Согласува со Нас

Маделин Олбрајт се Согласува со Нас

Во говор на 13ти мај 2015 год. во Џонс Хопкинц Универзитетот на тема Пред и После Дејтон, Минатото на Босна и нејзината Европска иднина бившата прва дама за дипломатија на САД Маделин Олбрајт рече дека Грчкиот спор со името на Македонија е најлудиот од најлудите меѓународни спорови во одговор на прашање од претседателот на ОМД Методија А Колоски. Во истиот…

ОМД: Македонија треба да се повлече од апсурдните преговори за името

Во рамките на 69-тото Генерално собрание на Обединетите нации оваа недела, Обединетата македонска дијаспора (ОМД), водечкиот глас на Македонците во странство, го повикува македонскиот претседател Ѓорге Иванов формално да го информира Советот за безбедност и Генералното собрание на Обединетите нации за време на неговиот говор дека Македонија ќе се повлече од овие фарса преговори за името. ОМД недвосмислено верува дека…

Според Виктор Орбан треба да започнат преговорите со Македонија за членството во ЕУ и НАТО

Според Виктор Орбан треба да започнат преговорите со Македонија за членството во ЕУ и НАТО

За фотографии кликнете овде.За видео од говорот на Орбан и Колоски, кликнете овде. Вчера, 25ти јуни, во Унгарскиот Парламент Виктор Орбан апелираше за што побрзо започнување на преговорите за членство на Македонија во Евроспката Унија и НАТО, кога Методија Колоски, Претседателот на Обединетата Македонска Дијаспора му ја предаде наградата која е наречена по еден од најпознатите борци за слобода во…

ОМД му честита на пратеникот Лук Симпкинс што ќе претседава со парламентарната група за австралиско-македоснко пријателство

ОМД топло ја поздрави веста дека г-дин Лук Симпкинс – член на Претставничкиот дом за седиште на Кауан во Западна Австралија, ќе биде претседавач на парламентарната група за австралиско-македонско пријателство во овој нареден четиригодишен мандат на Парламентот на Австралија. Директорот на ОМД Австралија г-дин Ордан Андреевски објасни дека “Австралиско-Македонската парламентарната група за пријателство е многу важно институционално тело во австралискиот…

ОМД бара од Меркел да ја признае Македонија под уставното име

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) испрати писмо до германската канцеларка Ангела Меркел во кое се изразува благодарност околу нејзината ангажираност за Република Македонија да ги започне преговорите за членство во Европската Унија и принципиелноста на Германија кон Македонија. Во писмото се потенцира дека времето за бесцелни преговори е поминато и се бара од германската Влада да ја признае Република Македонија под…

ОМД остро ги осудува изјавите за Македонија на грчкиот Премиер Самарас

Обединетата македонска дијаспора (ОМД), како еден од водечките гласноговорници за Македонците ширум светот, остро ги осудува изјавите на грчкиот Премиер Самарас дека Грција е единствениот конструктивен партнер кон изнаоѓање решение во спорот за името, изнесени во вторникот за време на неговата посета на Петар Г. Петерсон Институтот за меѓународна економија во Вашингтон. Понатаму, грчкиот Премиер изјави дека дури и соседните…

Боб Кар ја поддржува поинтензивната соработка помеѓу Австралија и Македонија

Процесот на подобрувањето на односите помеѓу Австралија и Македонија доби голема поддршка за време на свечената гала вечера, одржана претходниот петок во Сиднеј. Австралискиот минситер за надоврешни работи, Боб Кар, беше топло пречекан од македонските иселеници од цела Австралија. Сенаторот Кар, како и ко-претседавачите со австралиско-македонската парламентарна група, пратениците Стивен Џонс и Лук Симпкинс беа одликувни со ОМД наградата за…

Австралиските пратеници Стивен Џонс и Лук Симпкинс ќе бидат одликувани со ОМД награда за пријателство со Македонија

Австралиските пратеници Стивен Џонс и Лук Симпкинс ќе бидат одликувани со ОМД награда за пријателство со Македонија

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) со гордост соопштува дека на годинашнава ОМД гала прослава која ќе се одржи во Сиднеј на 5 јули 2013, ОМД наградата за пријателство со Македонија ќе им биде доделена на ко-претседавачите со австралиско-македонската парламентарна група на пријатели – Стивен Џонс, пратеник од Тросби и Лук Симпкинс, пратеник од Коуан. Г-ин. Џонс и Г-ин. Симпкинс неуморно работат…

ОМД се забагодарува на Чешка за признавањето на Македонија

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) со задоволство објавува дека Чешка е сто триесет и петтата земја во светот што ја призна Македонија под нејзиното уставно име.  По унгарското признавање во декември 2012 година, Чешка е шеснаесетатта земја членка на ЕУ што го признава уставното име на Македонија.  Билатералните односи помеѓу Македонија и Чешка датираат уште пред 1991 година.  Во 1928 година,…

ОМД се сретна со новиот австралиски Министер за имиграција околу името на Македонија

ОМД се сретна со новиот австралиски Министер за имиграција околу името на Македонија

Соопштение Обединетата македонска дијаспора се сретна со почесниот Брендан  О’Конор-новиот австралиски Министер за имиграција и државјанство 15 февруари 2013 година, Мелбурн (Австралија) Делегацијата на огранокот на ОМД во Австралија предводена од  страна на Ордан Андреевски и заменик претседателот на советот на македонската заедница во Викторија, Александар Мојсовски, денеска се сретна со почесниот  Брендан О’Конор кој служи како австралиски Министер за…

ОМД и се заблагодарува на Унгарија за признавањето на Македонија

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) со задоволство објавува дека 134-та земја да ја признае Макеоднија под нејзиното уставно име е Унгарија.  ОМД им се заблагодарува на унгарскиот премиер Виктор Орбан, неговата влада и сите Унгарци ширум светот за  нивната континуирана поддршка и пријателство.  ОМД ја користи оваа  прилика да ја поздрави и работата на македонскиот амбасадор во Унгарија Дарко Ангелов и…